Opis
Stoperan to doustny lek przeciw biegunce w formie małych, łatwych do połknięcia kapsułek. Stoperan, dzięki najsilniejszej substancji o tym działaniu dopuszczonej na rynku OTC (chlorowodorek loperamidu 2 mg), działa tak szybko i skutecznie, że już 1 dawka (2 kapsułki) może zatrzymać biegunkę, bez względu na jej przyczynę.
Działanie
Stoperan może zatrzymać biegunkę już po zażyciu 1 dawki (2 kapsułki), dzięki najsilniejszej substancji o tym działaniu dopuszczonej na rynku OTC (chlorowodorek loperamidu 2 mg).
Lek hamuje nasilone ruchy jelit, a także zwiększa wchłanianie wody w jelitach. Wskutek tego spowalnia pasaż jelitowy, zmniejsza częstość i liczbę wypróżnień. Preparat zmniejsza również straty wody i elektrolitów występujące w przebiegu biegunki, co oddala niebezpieczeństwo odwodnienia organizmu.
Wskazania
Stosować w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki.
Stoperan działą szybko i skutecznie nawet w tzw. grypie żołądkowej lub biegunce bakteryjnej.
Typowa grypa objawia się gorączką, bólami głowy, nieżytem dróg oddechowych. Skąd zatem wzięła się nazwa „grypa żołądkowa”?
O „grypie żołądkowej” mówimy wówczas, gdy pacjent uskarża się na biegunkę, która wystąpiła nagle i przebiegała gwałtownie. To określenie, występujące tylko w języku potocznym, wyjaśnia, że przyczyną tego rodzaju biegunki, zazwyczaj o przebiegu ostrym, podobnie jak w przypadku grypy, są przede wszystkim wirusy.
Już jedna dawka Stoperanu działając bezpośrednio w jelitach zwalcza każdą biegunkę niezależnie od przyczyny, także objawy „grypy żołądkowej”.
Ważne
W przypadku ostrej biegunki nie warto czekać, ale zastosować leczenie i uniknąć kłopotliwych powikłań, o które szczególnie łatwo w populacji dziecięcej i wśród osób w podeszłym wieku. Natomiast stosowanie aktywnego leczenia wśród pozostałych pacjentów ma tę przesłankę, że umożliwia szybszy powrót do normalnej życiowej aktywności.
Leczenie takie ma na celu łagodzenie dolegliwości i zmniejszenie wydalania wody i elektrolitów, dzięki czemu nie dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
Stosowanie u dzieci
Stoperan może być bezpiecznie stosowany u dzieci powyżej 6 roku życia. Dzięki resorpcji wody z jelita grubego nie dopuszcza do wystąpienia skutków ubocznych biegunki takich jak osłabienie czy tak groźne u dzieci odwodnienie. Dzięki wygodnej formie małych kapsułek jest łatwiejszy do przyjęcia przez dzieci.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na loperamidu chlorowodorek lub na którąkolwik substancję pomocniczą. Stany, w których niepożądane jest spowolnienie perystaltyki jelit, z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, okrężnicy olbrzymiej (megacolon) i toksycznego rozszerzenia okrężnicy (megacolon toxicum). Leczenie preparatem Stoperan należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit. Niedrożność jelit. Ostre wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ostry rzut krwotocznego zapalenia jelita grubego, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zwłaszcza związane z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania. Ostra czerwonka z krwią w kale i przebiegająca z podwyższoną temperaturą ciała. Bakteryjne zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy spowodowane chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter.
Dawkowanie
Maksymalna dobowa dawka dla dorosłych w przypadku biegunki ostrej to 8 kapsułek (16 mg), a w przypadku biegunki przewlekłej to 6 kapsułek (12 mg);
maksymalna dobowa dawka dla dzieci od 9 do 12 lat w przypadku biegunki ostrej i przewlekłej to 3 kapsułki (6 mg);
maksymalna dobowa dawka dla dzieci od 6 do 8 lat w przypadku biegunki ostrej, to 3 kapsułki (6 mg), a w przypadku biegunki przewlekłej to 2 kapsułki (4 mg)
Skład
1 kapsułka zawiera substancje czynną chlorowodorek loperamidu 2,0 mg oraz substancje pomocnicze: Laktoza, skrobia kukurydziana, poliwinylopirolidon 25.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.