Opis
Supremin jest to produkt leczniczy przeciwkaszlowy, wskazany do stosowania w ostrym, suchym kaszlu. Produkt do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat. Substancja aktywna (butamiratu cytrynian) zawarta w leku jest substancją przeciwkaszlową. Łagodzi kaszel poprzez ośrodkowe hamowanie odruchu kaszlu nieproduktywnego (suchego, męczącego), zmniejszając jego częstotliwość oraz natężenie. Butamiratu cytrynian działa obwodowo poprzez nieznaczne rozszerzenie oskrzeli w mechanizmie cholinolitycznym, co może ułatwiać oddychanie.
Wskazania
Suchy, ostry kaszel.
Skład
5 ml syropu (1 łyżeczka) zawiera:
substancję czynną: cytrynianu butamirat 4 mg,
substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan, kwas benzoesowy, kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian, maltitol ciekły, aspartam, aromat karmelowo-pomarańczowy (E 34493), woda oczyszczona.
Działanie
Przeciwkaszlowe, rozkurczające mięśniówkę oskrzeli, ułatwiające oddychanie.
Dawkowanie
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: 4 mg (1 łyżeczka miarowa) 3 razy na dobę
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 8 mg (2 łyżeczki miarowe) 3 razy na dobę
Dzieci w wieku powyżej 12 lat: 12 mg (3 łyżeczki miarowe) 3 razy na dobę
Dorośli: 12 mg (3 łyżeczki miarowe) 4 razy na dobę.
Produkt należy stosować przed posiłkami.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną
Fenyloketonuria.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Działania niepożądane
Niezbyt często (>1/1000 do <1/100):
zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka,
zaburzenia żołądka i jelit: nudności, biegunka,
zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy.
Opisane objawy ustępują zazwyczaj w trakcie leczenia i rzadko wymagają zmniejszenia dawki leku. Jeśli opisane reakcje alergiczne lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie ustąpią po zmniejszeniu dawki, leczenie należy przerwać
Interakcje
Nieznane.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z objawami ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego.
Produktu nie należy stosować dłużej niż przez kilka dni.
Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego i metylu parahydroksybenzoesanu produkt leczniczy może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Produkt zawiera aspartam, źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią 5ml syropu zawiera 12,5mg aspartamu.
Produkt zawiera maltitol ciekły, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające.
Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu.
Butamirat ma wysoki współczynnik terapeutyczny i dlatego objawy przedawkowania występują jedynie w przypadkach zastosowania znacznych ilości leku.
Objawami przedawkowania butamiratu są: senność, wymioty, bóle brzucha, biegunka, ataksja, pobudzenie i obniżenie ciśnienia krwi.
W przypadku przedawkowania należy wykonać płukanie żołądka, podać węgiel aktywowany i środki przeczyszczające.
Wpływ na płodność, ciążę i laktację
Nie należy stosowania produktu leczniczego u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią, produkt może być stosowany jedynie w razie konieczności.
Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi wania maszyn
Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, w rzadkich przypadkach może dochodzić do osłabienia zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.