Opis
Preparat stosowany w przypadku obrzęków i stanów zapalnych związanych z niewydolnością krążenia żylnego.
Skład
1 g żelu:
substancja czynna: trokserutyna - 20 mg; substancje pomocnicze: Karbomer, polioksyetylenowany olej rycynowy, trójetanoloamina, gliceryna, wersenian dwusodowy, etanol 96%, woda oczyszczona.
Dawkowanie
Troxerutinum - żel do stosowania zewnętrznego.
Cienką warstwę żelu nakładać 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry i delikatnie wmasowywać aż do całkowitego wchłonięcia.
Działanie
Trokserutyna należy do grupy bioflawonoidów. Zmniejsza przepuszczalność i łamliwość naczyń włosowatych. Hamuje działanie hialuronidazy w stanach zapalnych tkanek , dzięki czemu zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń i prowadzi do zmniejszenia wysięku i obrzęku tkanek. Ponadto zwiększa stopień napięcia mięśniówki naczyń, usprawniając w ten sposób przepływ krwi.
Trokserutyna wchłania się przez skórę.
Wskazania
Lek jest wskazany do miejscowego stosowania na skórę w bólach i obrzękach nóg, wywołanych przewlekłą niewydolnością żylną oraz jej objawami takimi jak uczucie "cięzkich nóg" i bóle kończyn dolnych, obrzęki kończyn dolnych, żylaki podudzi.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na trokserutynę lub którykolwiek składnik leku. Nie stosować na błony śluzowe i otwarte rany.
Działania niepożądane
Po miejscowym stosowaniu trokserutyny działania niepożądane występują bardzo rzadko. Może wystąpic zaczerwienienie skóry i pokrzywka.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ciąża i karmienie piersią:
Przed zastosowaniem należy poradzić się lekarza. Leku nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że w opinii lekarza korzyści wynikające ze stosowania leku są większe niż możliwe ryzyko dla płodu.